Správa o vinohradníckom roku


Vinohradnícky rok 2013

uverejnené 28. 1. 2014, 10:22 používateľom Lubos Petrik

Že osudom každého vína sú prírodné podmienky príslušného ročníka, platí najmä v rokoch s extrémnymi výkyvmi počasia. Takýmto bol aj ten posledný. Zima bola pre vinič priaznivá, s dostatkom vlahy a už dávno nebola taká pekná "biela". Teplá perióda prerušila zimnú atmosféru - začala 29.1. dažďom a následným oteplením až na + 9 st.C. Ďaľšia vlna sneženia však prišla od 13. 2. do 22. 2. 2013. Ale potom už nastalo prudké oteplenie, behom 2-3 dní sa množstvo snehu roztopilo a stúpajú hladiny riek. Začiatok marca bol preto "jarný", s bezmrazovými nočnými teplotami a denné sa šplhali k + 15 st.C.

Zima sa však držala zubami-nechtami a veľká zmena prišla 14. 3. - silný vietor, sneženie a nočné mrazy do -10 st.C. Táto situácia na 2 dni paralyzovala celé Slovensko. Našťastie vinič po prechodnom oteplení ešte nevypučal a preto nedošlo k poškodeniu spiacich vinohradov. Chladným počasím začal aj prvý jarný deň - 25. marca opäť sneží. Neuveriteľné, ale 29. 3. 2013 máme na Slovensku snehovú kalamitu a tak sa 2 dni pred Veľkou nocou cítime ako na Vianoce! Preto máme marec 2013 jeden z najchladnejších za posledných niekoľko desaťročí.Takéto počasie sa prenieslo aj do začiatku apríla.

Jar sa "otvorila" až okolo 10. apríla, ale trvala veľmi krátko, lebo 20. 4. už nastali letné teploty(nad 25 st.C). Obávaní zmrzláci Pankrác, Servác, Bonifác neprišli s mrazmi, ale iba s ochladením a dažďom, pri ktorom spadlo 10 mm zrážok. Vinohradníci si vydýchli. Druhé májové ochladenie prišlo na Urbana a spôsobilo spomalenie všetkých fenofáz na viniči - vegetácia je oproti vlaňajšku pozadu cca o 2 týždne. Začiatok júna je taktiež chladný a preto v mnohých domácnostiach sa ešte prikuruje. V okolitých štátoch intenzívne prší, čo prepuklo do veľkých povodní v Čechách, susednom Rakúsku a najmä v Nemecku. U nás je najhoršia situácia v Devíne.

Počasie sa stabilizovalo až koncom druhého júnového týždňa a preto behom pár dní vinohradníci majú za sebou dôležitý postrek "pred kvetom". Rýchlo nastúpili denné teploty nad 30 st.C a letné noci - nad 25 st.C. Preto tu máme ďaľší paradox - pre dvoma týždňami varovania pred záplavami a teraz pred horúčavami. Chudák vinič! V júli okrem extrémnych teplôt, ktoré sa blížili k + 40 st.C, zúri aj múčnatka a vinohradníci zachraňujú čo sa dá, lebo príroda si svoje ukrojila v podobe špatného odkvitnutia. Takéto teplo vydržalo až do 10. 8., kedy po dlhých suchých mesiacoch pršla búrka s 43 mm vody. Leto 2013 - extrémne suché a teplé. V treťom augustovom týždni sa objavujú prvé burčiaky - oberá sa Iršai, cukornatosť 14 - 15 kg/hl.

September - hlavný mesiac zberu hrozna je daždivý a chladný, najmä nočné teploty sú nízke. Oberačky sú rozpačité, mušty majú nižší obsah cukru a vyššie kyselinky - môžeme sa však dočkať zaujímavej aromatiky bielych vín. Oberá sa akosi čudne - rulandy a veltlíny pred mullerom, ale to je jedno, konečne sa aj cukornatosť šplhá cez 20 kg/hl. Prvý nočný mráz prichádza veľmi skoro - 3. októbra a po 2 dňoch na mnohých miestach sú listy " ošľahnuté" , bez možnosti ďaľšej asimilácie. Hurá rýchlo pooberať to, čo zostalo na kroch!  V pivniciach to teraz vrie naplno, sám som zvedavý na prvé novembrové  mladé moky a búrlivé debaty o tom, čo takýto vinohradnícky rok priniesol, alebo ubral našim skvelým vínam.

Autor: Tibor Ruman, podpredseda spolku, december 2013

1-1 of 1